Optiprod – oprogramowanie produkcyjne

Optiprod – oprogramowanie produkcyjne

W tym roku powierzono mi wiele ciekawych projektów. Optiprod z pewnością jest jednym z nich. Oprogramowanie powstało z myślą o rodzimym przedsiębiorstwie (Kapelańczyk) zajmującym się metaloplastyką. Przygotowane przeze mnie narzędzie wspiera wiele procesów związanych z realizacją zamówień w obrębie działu produkcji.

Ze względu na docelową grupę odbiorców interfejs został przygotowany z myślą o urządzeniach dotykowych. Duże, przyjazne kontrolki umożliwiają bezproblemową obsługę za pomocą wyświetlacza dotykowego. Na żadnym z etapów pracy nie ma potrzeby sięgania po klawiaturę czy też mysz. Interfejs jest bardzo prosty w obsłudze, minimalistyczny.

Takie wymagania nie były przeszkodą, aby ubrać program w atrakcyjną dla oka szatę graficzną. W tym celu skorzystałem z technologii Qt Quick oferowanej przez framework Qt. Interakcji z programem towarzyszą przyjemne dla oka, płynne animacje.

Program u swoich podstaw jest przenośny. Mimo, że jest uruchamiany na komputerach z systemem operacyjnym Windows, bez problemu można go uruchomić również na Linuksie. Na tym systemie zresztą go tworzyłem.

Pracownicy za sprawą oprogramowania widzą zamówienia, które mają wykonać włącznie z ich pozycjami. To bardzo pomocne rozwiązanie, w którym łatwo można określić co zostało już zrobione, oraz nad czym pracuje każdy z pracowników. Dla wyświetlanych produktów możliwe jest podejrzenie ich zdjęć, czy też pobranie dodatkowych załączników. To jednak nie wszystko. Dzięki przypisywaniu pracowników do zadań za pomocą oprogramowania możliwe jest określenie norm produkcyjnych jak i szacowanie efektywności pracy załogi.

Optiprod to narzędzie nie tylko dla pracowników, ale przede wszystkim dla właściciela firmy. Za jego pomocą może ocenić zaangażowanie pracowników na tle innych. Śledzić dłuższe okresy bezczynności. Generować szereg raportów dających ogólny wgląd w efektywność procesu produkcji. Oprogramowanie nie wynajduje tutaj koła na nowo. Jako, że we wdrażanej firmie korzystano z pakietu Optima, program ingeruje się z jej bazą danych. Zamówienia wprowadzone w Optimie automatycznie są widoczne na produkcji.

Komentarze

Brak komentarzy. Może dodasz pierwszy?

Chcę dodać komentarz