Instalacja CyanogenMod – Asus Transformer Prime TF 201

Instalacja CyanogenMod – Asus Transformer Prime TF 201

Od kilku lat jestem posiadaczem różnych urządzeń z systemem operacyjnym Android. W tym czasie miałem z nimi lepsze oraz gorsze chwile. Wiele rzeczy mi się spodobało. Relatywna otwartość platformy, duży ekosystem, intuicyjna obsługa. Z czasem zacząłem jednak dostrzegać wady. Niektóre moje ulubione aplikacje nie były tak stabilne, jak bym sobie tego życzył. Co gorsza, jedno z moich urządzeń Asus Transformer Prime TF 201 utknęło z oprogramowaniem, którego producent nie chciał już zaktualizować. Z zazdrością mogłem patrzeć na funkcjonalności prezentowane przez nowsze wersje systemu, które oferowały coraz większą jakość oraz ciekawsze możliwości. Czarą goryczy była jednak pogarszająca się wydajność urządzenia. W chwili, w której w systemie instalowała się aktualizacja jakiegoś programu, jego użyteczność była zerowa. Przeglądanie stron internetowych, czy też jakiekolwiek inne operacje były katorgą. Winowajcą jest tutaj przede wszystkim producent, który w tak drogim urządzeniu zamontował pamięć o wyjątkowo słabej jakości. Czy można coś z tym zrobić? Nie jest możliwe rozwiązanie wszystkich problemów, ale ich ograniczenie. Tak… Nie musimy w tym celu kupować nowego urządzenia! Android w wersji 4.3 wprowadza domyślnie włączoną w systemie obsługę TRIM, która pozwala zminimalizować problemy I/O. Alternatywnym rozwiązaniem jest zainstalowanie danych na zewnętrznej karcie pamięci oferującej lepszą wydajność (Data2SD). Zdegustowany polityką producenta dla tego urządzenia, postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i zainstalować inną, znacznie nowszą wersję systemu.

Zanim zaczniesz

W poniżej notce chciałem zebrać swoje doświadczenia związane z aktualizacją systemu. Poradnik dotyczy wyłącznie urządzenia Asus Transformer Prime TF 201 z domyślnym systemem operacyjnym zaktualizowanym do wersji Jelly Bean (Android 4.1.1). Jeśli wgrywałeś już jakieś rom-y bądź zmieniłeś bootloader, ten poradnik nie jest dla Ciebie.

Uwaga: wszystko co tutaj opisałem robisz na swoją własną odpowiedzialność. Nic nie gwarantuję. Musisz być świadom, że w wyniku tego procesu utracisz gwarancję producenta na to urządzenie. Jeśli coś pójdzie nie tak i Twoje urządzenie nie będzie już sprawne, nie kupię Ci nowego.

Poradnik nie powstałby bez doskonałej pracy zespołu AndroidRoot, społeczności xda-developers oraz wpisu blogera, który zachęcił mnie do wykonania aktualizacji u siebie.

Odblokowanie urządzenia

Pierwszym naszym krokiem będzie odblokowanie tabletu. Po poprawnie przeprowadzonej operacji uzyskasz na urządzeniu możliwość wgrywania innych systemów oraz obrazów odzyskiwania. Jak się później przekonasz to nic trudnego. W tym celu zainstaluj na tablecie aplikację UnLock_Device_App_V6.apk. Znajdziesz ją na stronie Asus-a. Wyszukaj swoje urządzenie, przejdź do zakładki pomocy technicznej, sterowników oraz utilities. Pamiętaj, że przed zainstalowaniem programu niezbędne jest umożliwienie instalowania z nieznanych źródeł. Udało się? Po uruchomieniu aplikacji przejdziesz prostą procedurę. Musisz zaakceptować regulamin oraz pożegnać się z gwarancją jeśli jeszcze ją dysponujesz. Na tym etapie wymagana jest odpowiedź serwera producenta. Tutaj mogą pojawić się schody. Niektórzy mają problem z wykonaniem tego kroku. Czasami pomaga spróbowanie kiedyś indziej. Niektórym pomogło połączenie się za pośrednictwem innego łącza internetowego. O dziwo, ja odpowiedź otrzymałem natychmiast. Podałem hasło mojego konta (wcześniej musiałem je wygenerować bo mam podwójne uwierzytelnianie) i tym samym po ponownych uruchomieniu tabletu moje urządzenie zostało odblokowane. Od tej pory w lewym górnym rogu wita mnie informacja This device is unlocked.

APX oraz nvflash

Dysponujemy już odpowiednimi uprawnieniami aby wgrać na urządzenie inny obraz odzyskiwania oraz kolejno system. Nie jest to jednak zalecane. Powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo swojego urządzenia przed instalowaniem, czy też testowaniem różnych rom-ów. W tym celu powinniśmy włączyć w TF 201 tryb APX oraz zapewnić dostęp do narzędzia nvflash.

APX jest niskopoziomowym trybem programistycznym dla urządzeń posiadających procesor Tegra od firmy NVIDIA. Natomiast narzędzie nvflash umożliwia manipulowanie / kontrolowanie sprzętu, który został w tym trybie uruchomiony. Nie zagłębiając się w szczegóły: taki duet umożliwia czytanie, zapisywanie, czyszczenie, formatowanie, modyfikację partycji urządzenia podpiętego do komputera. W rezultacie dopóki będziesz dysponować aktywnym trybem APX oraz plikami nvflash wygenerowanymi dla Twojego konkretnie tabletu, będziesz mieć możliwość jego naprawy jeśli coś pójdzie nie tak podczas instalowania jakiegoś z rom-ów. Podsumowując: jeśli wgrałeś na swoje urządzenie niepoprawny rom, niekompatybilny z bootloaderem, albo coś poszło nie tak, nvflash może być ostatnim ratunkiem przed uczynieniem z tabletu podstawki pod kubek z kawą.

Do dzieła. Pobierz paczkę, którą dla Ciebie przygotowałem. W jej skład wchodzi Fastboot będący częścią Android SDK oraz obraz flatline przygotowany przez zespół androidroot. Tutaj chciałem podkreślić jeszcze jedną rzecz: kolejne wskazówki oraz udostępnione pliki, przeznaczone są dla systemu operacyjnego Windows 7. Jeśli jednak dysponujesz Linuksem nadal możesz przeprowadzić całą procedurę. Różnice będą niewielkie. Będziesz potrzebował jednak pobrać narzędzia w innej wersji.

Rozpakuj pobrane archiwum do lokalizacji C:\fastboot. Oczywiście ścieżka mogła by być inna tylko, że z tego miejsca będzie Ci troszkę łatwiej operować na udostępnionych programach wraz z konsolą systemową (CMD). Upewnij się, czy Twój tablet jest w pełni naładowany. Nie wykonuj proszę kolejnych kroków jeśli urządzenie ma się lada chwila rozładować.

Wyłącz swój tablet. Wciśnij guzik przyciszania dźwięku oraz jednocześnie włączania. Po chwili tablet uruchomi się wraz z menu bootowania. Upewnij się czy masz odpowiednią wersję bootloadera. Choć wiele poradników dotyczy wersji 10.4.2.15 sam wraz z wersją 10.4.2.18 nie miałem żadnych problemów. W chwili aktywacji nvflash-a wersja mojego bootloadera zmieniła się z 10.4.2.18 na 10.4.2.15. Uwaga: jeśli dysponujesz starszym bootloaderem od 10.4.2.15 ten poradnik nie jest dla Ciebie i w wyniku dalszych kroków możesz popsuć swój tablet.

Za pomocą guzika przyciszania możesz się przełączać pomiędzy dostępnymi opcjami. Wyboru dokonujesz za pomocą guzika podgłaszania. Wybierz oraz zatwierdź trzecią opcję: USB. Podłącz swoje urządzenie do komputera. Niezależnie od tego czy sterowniki do niego się automatycznie zainstalują, czy też nie, wymuś instalację w systemie Universal Naked Driver 0.72. Jak to zrobić? Metod jest zapewne wiele. Pobierz paczkę, odłącz się od internetu, usuń stare sterowniki tabletu, wybierz opcję aktualizacji sterowników z określonej lokalizacji oraz wskaż rozpakowane archiwum. Sterowniki są niepodpisane w związku z tym musisz potwierdzić ich instalację.

Jeśli poradziłeś sobie z instalacją sterowników, tablet masz podpięty do komputera oraz włączyłeś go z opcją USB uruchom terminal CMD oraz przejdź do lokalizacji, w której rozpakowałeś archiwum fastboot: „cd C:\fastboot”. Kolejno wpisz:

fastboot -i 0x0b05 flash recovery flatline_tf201.img

Po chwili na tablecie powinieneś zobaczyć niebieski pasek, natomiast na komputerze w konsoli informację w jakim czasie wgrywano narzędzia odzyskiwania. W tym momencie zalecane jest ponowne uruchomienie tabletu. Wyłącz go całkowicie. Kolejno uruchom tym razem z opcją RCK.

Twoim oczom ukaże się narzędzie FlatLine CWM Recovery. Przejdź do opcji advanced oraz kolejno wheelie. Jeśli chcesz kontynuować musisz zaakceptować informację, że ten krok może uszkodzić Twój tablet. Pamiętaj, że nikt poza samym Tobą nie bierze za to odpowiedzialności. Realizujesz krok 1: „Step 1: flash AndroidRoot BL”. Może to potrwać chwilę. Twój tablet uruchomi się ponownie. Pozwól mu się w pełni włączyć oraz uruchomić Androida. Po jego pełnym uruchomieniu, włącz urządzenie ponownie w trybie RCK (odzyskiwania). Jak poprzednio przejdź do opcji wheelie, tym razem jednak wybierz krok 2: „Step 2: generate wheelie blobs”.

W ramach tego kroku powinny zostać wygenerowane pliki blob, które będą istotne przy pracy z narzędziem nvflash. FlatLine jeśli to możliwe, będzie próbował je wysłać na serwer AndroidRoot gdzie zostaną zarchiwizowane. U mnie nie miało to miejsca (problem z połączeniem Wi-Fi). Bardzo ważne jest abyś zgrał przygotowane pliki na komputer oraz trzymał ich kopię zapasową. Uruchom terminal i z lokalizacji „C:\fastboot” wykonaj komendę:

adb pull /data/media/AndroidRoot

Tym sposobem wygenerowane uprzednio pliki zostaną skopiowane na Twój komputer:

 • recovery.bct
 • create.bct
 • bootloader.ebt
 • blob.log
 • blob.bin
 • pt_restore.log
 • pt_patch.log

Przechowuj je w kilku różnych miejscach.

Kopie zapasowe nvflash

Na tym etapie możliwe jest uruchomienie tabletu w trybie APX oraz skorzystanie z narzędzia nvflash. Do jego użycia mogą okazać się niezbędne wspomniane już wcześniej sterowniki: Universal Naked Driver 0.72.

Pobierz narzędzie nvflash oraz rozpakuj je w dogodnym miejscu, np.: „C:\nvflash”. Skopiuj do tego katalogu siedem różnych plików, które wygenerowałeś i zgrałeś na swój komputer uprzednio. Pora na uruchomienie tabletu w trybie APX. Najpierw go wyłącz, a kolejno włącz tym razem z przytrzymaniem guzika podgłaszania. Twój tablet powinien być wykryty jako urządzenie NVIDIA APX. Z konsoli (CMD) przejdź do lokalizacji, w której rozpakowałeś narzędzie nvflash (cd C:\fastboot). Wykonaj polecenie:

wheelie --blob blob.bin

Jeśli wszystko się powiedzie TF 201 uruchomi się w trybie, w którym możesz korzystać z narzędzia nvflash. W konsoli otrzymasz komunikat: „Done – your device should now be ready for nvflash”.

Pora na przygotowanie trzech różnych, również istotnych kopii zapasowych. W aktualnej lokalizacji wpisz kolejno:

nvflash --resume --rawdeviceread 0 2944 bricksafe.img
nvflash --resume --read 14 factory-config.img
nvflash --resume --read 7 unlock-token.img

Koniecznie zrób kopię zapasową otrzymanych plików.

Instalacja TWRP

Wykonałeś wszystkie kroki? Dysponujesz już zabezpieczonym tabletem przed niemiłymi niespodziankami. Nadal możesz korzystać ze starej wersji systemu, ale nie po to tyle się trudziliśmy, aby z nim pozostać. Myślę, że to bardzo dobry moment na rozpoczęcie swojej przygody z różnymi rom-ami. Aby możliwie przyjemnie nimi zarządzać warto zainstalować narzędzie odzyskiwania, które wspiera ten proces. Gorąco polecam TWRP, które posiada graficzny, prosty w obsłudze interfejs użytkownika.

Pobierz ze strony projektu wersję, dla posiadanego przez Ciebie urządzenia (openrecovery-twrp-2.6.3.0-tf201-JB.blob). Nie pomyl się. Nie dotyczy nas wersja ICS. Skopiuj pobrany plik do katalogu C:\fastboot. Proponuję zmienić jego nazwę na: twrp.blob. Dalsze kroki nie powinny być dla Ciebie niczym obcym. Wyłącz tablet oraz uruchom go ponownie w trybie fastboot (ikonka usb). Z terminala wykonaj komendę:

fastboot -i 0x0b05 flash recovery twrp.blob

Na tablecie zobaczysz niebieski pasek, podsumowujący powodzenie operacji. W konsoli czas jej trwania. Wyłącz tablet. Pozwól mu się normalnie uruchomić. Jak widzisz nadal możesz z niego korzystać. Uruchamiając go w trybie RCK będziesz mieć do dyspozycji narzędzie TWRP.

TWRP – pierwszy ROM

Dalsze instalowanie rom-ów jest banalnie proste. Zalecam zawsze sporządzanie kopi zapasowych. Uruchom TWRP. Przejdź do zakładki backup. Nawet jeśli nie dysponujesz dużą kartą microSD, kopie możesz zapisać w pamięci urządzenia oraz po jego normalnym uruchomieniu przekopiować gdzieś dalej (zakładam, że potrafisz korzystać z menadżerów plików w obrębie Androida). Sam zdecydowałem się na taki krok, ponieważ jedyna karta pamięci, którą dysponowałem miała niewielką pojemność: 1 GB.

Na tym etapie proponuję na kartę microSD wgrać rom, który Cię interesuje. Sam zdecydowałem się na nieoficjalną wersję CM 10.2, którą możesz pobrać tutaj. Oprócz samego rom-u na kartę pobierz paczkę aplikacji Google.

Jeśli jesteś gotowy na instalację nowego systemu, w obrębie TWRP przejdź do zakładki WIPE. Dokonaj tutaj tak zwanego Factory Restet.

Po realizacji tej operacji możemy przejść do instalacji nowego systemu. Odbywa się to z zakładki install. Możesz wybrać jeden bądź więcej plików zip, które zostaną zainstalowane na urządzeniu. W pierwszej kolejności do listy dodaj rom, kolejno Google Apps i dopiero wtedy rozpocznij instalację. Po wykonanej operacji możesz uruchomić tablet ponownie. TWRP może zapytać Cię czy dać uprawnienia root-a urządzeniu. Nie musisz tego robić.

Uruchom tablet ponownie. Pierwsze uruchomienie może potrwać znacznie dłużej niż zwykle.

Podsumowując. Wgrywanie rom-ów wygląda następująco:

 • backup – kopia zapasowa;
 • wipe (factory reset) – czyszczenie cache, systemu i innych partycji;
 • install – instalowanie wybranego rom-u.

Czy warto instalować inny system?

Jest to indywidualna kwestia. Jeśli działanie Twojego tabletu Ci nie przeszkadza oraz nie jesteś osobą techniczną, zapewne nie. Jeśli chciałeś już swój tablet sto razy wyrzucić przez okno (tak jak ja), bądź chciałbyś z innych pobudek zobaczyć jak działają alternatywne rom-y myślę, że warto.

Sam zainstalowałem nieoficjalną wersję CyanogenMod 10.2. W moim odczuciu tablet z tym systemem działa znacznie sprawniej. Może nie jest to kolosalna różnica, ale w parze z nowymi funkcjonalnościami oraz możliwością pozbycia się niechcianego oprogramowania ma to sens. Co najważniejsze, niektóre lubiane aplikacje, które wcześniej regularnie mi się zawieszały (np. Feedly) na tym systemie działają cały czas stabilnie.

Mam nadzieję, że ten artykuł rozwiał Twoje wątpliwości i nie napotkałeś na żadnym z etapów problemów.

Komentarze

 • as6626-02-2014

  Super instrukcja. Wszystko OK.
  Jedno by się jeszcze przydało:
  W jaki sposób, jakimi poleceniami i w jakiej kolejności przywraca się utworzone kopie plików… :)

 • maciejoslo10-03-2014

  Witam zrobiłem dokładnie tak jak w opisie i …. buba logo asus i nic stoi mam backop ale co dalej jak power i volume – nie działa … tablecik chyba do kosza co?

 • Marcin Baszczewski10-03-2014

  Jeśli dysponujesz aktywnym nvflash-em powinieneś mieć możliwość przywrócenia urządzenia do używalności.

 • maciejoslo10-03-2014

  Mogę o pomoc na GG (3472769)lub jakiś inny kontakt? bo nie jestem za biegły w te klocki a szkoda taba.
  Dzięki za odp. i chęć pomocy

 • Marcin Baszczewski11-03-2014

  Być może zainteresują Cię tematy:
  a) Jak postawić działający system jeśli widzisz „logo śmierci”:
  http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1913588
  b) Wszystkie potencjalne sytuacje, w której mogłeś się znaleźć i co (czy w ogóle) można z tym zrobić:
  http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1514088

 • malymario18-03-2014

  Witam.
  Pytanie moje nie jest związane z treścią artykułu, ale dotyczy TF201. Mam problem ze swoim urządzeniem. Córka grała sobie w gry zakończyła tą czynność i wyłączyła tablet. Po ok. 2 dniach próbowałem włączyć urządzenie ale bez skutecznie. Po naduszeniu przycisku power dioda na nim 2 razy mrugnie i na tym koniec, i tylko wtedy, gdy tablet jest podłączony do prądu za pomocą ładowarki. Ładowarka zdołała naładować klawiaturę natomiast ekran nie chce się naładować. Dodam, że reset typu POWER + VOLUME – nie działa -tablet nie reaguje. Proszę o pomoc.

 • Marcin Baszczewski19-03-2014

  Witam serdecznie.
  Nie jestem ekspertem od tego urządzenia. Mogę Panu jednak zasugerować do przeczytania temat, który uwzględnia wiele możliwości: http://www.transformerforums.com/forum/asus-transformer-rescue-squad-guides/10166-rs-guide-so-your-transformer-won-t-charge-boot.html
  Polecam:
  a) sprawdzić czy klawiatura również tabletu nie jest w stanie naładować;
  b) dokonać twardego resetu urządzenia (za pomocą np. spinacza);

 • kubac15-04-2014

  Cześć,
  Zrobiłem wszytko według instrukcji, ale gdy chce wgrać nowy rom to twrp (wersja 2.6.3.0) nie widzi mojej karty sd. Mógłbyś coś poradzić?

 • Marcin Baszczewski15-04-2014

  Masz możliwość przetestowania innej karty? W jakim momencie wkładasz ją do urządzenia? Czy ta jest sformatowana jako FAT?

 • kubac15-04-2014

  Przetestowałem już dwie karty obie w formacie FAT i nie działa. Kartę wkładam do urządzanie przed naciśnięciem install w twrp.

 • Marcin Baszczewski15-04-2014

  Próbowałeś włożyć tę kartę przed uruchomieniem urządzenia? Cóż, tutaj kończą się moje pomysły :)

 • kubac15-04-2014

  Nadal nic :( Bo jak będę próbował instalować z pamięci wewnętrznej tabletu to nie da rady?
  A wiesz jak mógłbym przywrócić system, wtedy spróbuje może nie z twrp tylko z cwm…

 • kubac15-04-2014

  Już wykrywa kartę :) Ale teraz jest kolejny problem ze gdy instaluje plik cm..,. to pokazuje się failed… i nie dzieje się nic…

 • kubac15-04-2014

  DZIAŁA ! :D Wszytko tak jak powinno :) Dziękuję bardzo za poradnik :)

 • itbewkow26-04-2014

  Dzięki, działa. Bardzo pomocy artykuł.

 • talar08-07-2014

  kubac co zrobiłeś by wykrył Ci kartę SD. Ma podobny problem, TWRP nie widzi kart micro SD

 • Alzik12-09-2014

  Dzięki, instrukcja super. Mam tylko pytanie. Zauważyłem, że po aktualizacji na CM 10.2 strasznie drenuje baterię. Czy ktoś ma z czymś takim jeszcze problem?

 • Bodek20-10-2014

  Czy istnieje możliwość instalacji tego na asus transformer TF300 ?? to chyba bardzo podobne urządzenia ?

 • Marcin Baszczewski20-10-2014

  Witam. Zdecydowanie nie polecam tego poradnika pod kątem innego urządzenia. Oczywiście jako posiadacz TF 300 również możesz korzystać z bogactwa romów xda: http://forum.xda-developers.com/transformer-tf300t/development

 • szybkilester16-05-2015

  Witam! Próbowałem się zastosować do pańskiego poradnika i o ile odblokowanie tabletu nie sprawiło mi problemu to już zabawa z generowaniem wheelie i flashowaniem to była droga przez mękę! Udało mi się…przywrócić tablet do stanu początkowego ale niedawno znalazłem informacje o możliwości zainstalowania najnowszego cyanogen w wersji 12.1 i tu dopiero poległem z kretesem: po restarcie jak w opisie mam na ekranie wyłącznie pulsujące logo cm i choć mogę dostać się do recovery mode to jednak nic to nie daje i wracam do punktu wyjścia :( Reasumując: czy pożegnałem się z moim tf201 na dobre czy też jest jakaś szansa na przywrócenie go do życia? Wgrywając (nieudolnie) cm 12.1 korzystałem z tego poradnika: http://androidbiits.com/asus-eee-pad-transformer-prime-tf201-android-5-0-2-lollipop-cyanogenmod-12-0-lrx22g-custom-rom-tutorial/ Będę wdzięczy za jakąkolwiek odpowiedź. Pozdrawiam!

 • koks22-10-2015

  Witam. Czy jest możliwość odświeżenia linku z plikami narzędziowymi nvflash?

Chcę dodać komentarz