Słownik budowlany

Słownik budowlany

Jest to program, który przygotowałem dla biura tłumaczeń PRZEKŁADNIA. Głównym celem było dostarczenie klientowi oprogramowania, za pomocą którego mógłby kontynuować swoją wieloletnią pracę. W jego skład wchodzi kilka narzędzi.

Pierwszym z nich jest edytor. Edytor umożliwia rozwijanie, ale i przygotowywanie całkiem nowych słowników. To bardzo proste w obsłudze narzędzie. Dostosowane do potrzeb zamawiającego, może być całkowicie użytkowane za pomocą klawiatury. Posiada wiele dodatkowych funkcji dzięki, którym łatwo dotrzeć do danych spełniających odpowiednie kryteria. Np. możliwe jest wylistowanie wszystkich haseł bez kategorii czy tłumaczenia. Na potrzeby projektu została przygotowana bardzo wydajna baza danych SQlite. To jednak nie wszystko. Całość została solidnie zabezpieczona przed dostępem za pomocą zewnętrznych narzędzi (wymaganie klienta). Wszystkie dane są mocno szyfrowane. Z pomocą przyszła mi tutaj biblioteka SQLCipher.

Kolejny program jest dedykowany zwykłym użytkownikom. Jest to sympatyczna, estetyczna aplikacja, która zapewnia dostęp do bazy słownika. Interfejs programu jest w pełni konfigurowalny. Możliwa jest zmiana układu programu, wielkości czcionek, ale i zachowanie schowka przy wybieraniu różnych haseł. Odpowiednio została zaprojektowana wyszukiwarka, która jest niewrażliwa na białe znaki, czy też umiejscowienie haseł w zdaniach. Nawigacja programu umożliwia łatwe przechodzenie pomiędzy frazami, a ich tłumaczeniami, synonimami i relacjami różnych typów. W tym celu wystarczy kliknąć w wyświetloną etykietę. Program podczas pierwszego uruchomienia musi przejść przez rejestrację. Jest to zabezpieczenie uniemożliwiające zainstalowanie programu wśród użytkowników, którzy nie maja wykupionej licencji i nie posiadają klucza produktu. Słownik potrafi dodatkowo automatycznie wykrywać i pobierać aktualizacje.

To nie wszystkie narzędzia powstałe na potrzeby tego projektu. Dodatkowo przygotowałem program umożliwiający generowanie kluczy produktu, wysyłanie aktualizacji na serwer oraz usługę Internetową, która umożliwia przeprowadzenie rejestracji oraz zarządzanie użytkownikami. Wszystko oczywiście bazuje na bibliotekach Qt. Nic nie stoi na przeszkodzie aby wydać oprogramowanie na różnych systemach operacyjnych.

Komentarze

Brak komentarzy. Może dodasz pierwszy?

Chcę dodać komentarz